Apró praktikák a háztartásban T-T

Textília

Aszfalt-, kátrány- és motorolajfoltok eltávolítása

Az aszfalt-, kátrány- és motorolajfoltokat úgy távolítjuk el a textíliákról, ha előbb étolajjal bekenjük, majd kevés alkohollal vagy folttisztítóval kezeljük.

Csokoládéfoltok eltávolítása

A csokoládéfolt könnyen eltávolítható glicerines vattacsomóval. Ezután langyos vízzel kiöblítjük a tisztított helyeket. 

Festékfoltok eltávolítása

A textíliából a friss olajfestéket először terpentinnel kidörzsöljük, majd szappanos vízben alaposan kimossuk.

Filc- és golyóstollfoltok eltávolítása

A filc- és golyóstollfoltokat hagyjuk megszáradni, majd spiritusszal vagy terpentinnel kezeljük. Miután a keverék beszívódott, a textíliát a szokásos módon kimossuk. Fehér anyagból a foltot hypóval is kiszedhetjük.

Fűfoltok eltávolítása

A fűfoltok eltűnnek, ha alkohollal enyhén bedörzsöljük, majd a textíliát szappanos oldatban kimossuk. A kényes anyagokból eltávolíthatók a fűfoltok, ha azokra kevés vajat vagy glicerint teszünk, majd 10 perc múlva langyos szappanos oldattal kimossuk a foltos részeket.

Gyümölcsfoltok eltávolítása

A friss gyümölcsfoltokat azonnal benedvesítjük citrommal vagy tejbe áztatjuk. Régebbi gyümölcsfoltokat szalmiákos vízzel tisztítunk. Fehér anyagokat hypóval kezelhetünk.

Írógépszalag okozta foltok eltávolítása

Az írógépszalag okozta foltokat denaturált szeszes ronggyal tüntethetjük el. 

Izzadságfoltok eltávolítása

Ecettel eltávolíthatók az anyagból az izzadságfoltok. Az izzadságfoltot selyemből meleg bóraxoldattal kitisztítjuk, majd vízben kiöblítjük. Gyapjúból az izzadságfoltot hígított szalmiákszesszel tisztítjuk ki.                                                                    

Kakaófoltok eltávolítása

A kakaófoltos anyagokat forró tejbe tesszük, majd szokásos mosószerünkkel kimossuk. A régi kakaófoltokat glicerinnel benedvesítjük, majd mosószeres vízben kimossuk.

Kátrányfoltok eltávolítása

A kátrányfoltokat először étolajjal kenjük be, foltbenzinnel tisztítjuk, majd az anyagot meleg szappanos oldatban kimossuk.

Kávéfoltok eltávolítása

A friss kávéfoltot hideg tejbe mártjuk, majd mosószerrel kimossuk. Régi, beszáradt kávéfoltokat glicerinnel puhítjuk fel, beszórjuk burgonyaliszttel, majd langyos vízzel kidörzsöljük.                          A kényes anyagokból úgy tüntethetjük el a kávéfoltokat, hogy tojássárgájából és kevés vízből álló keverékkel kezeljük, majd néhány perc múlva langyos vízzel kimossuk.                         

Kifényesedések megszüntetése

A kifényesedett helyeket félbevágott nyers burgonyával bedörzsöljük, az anyagokat szabad levegőn megszárítjuk, majd tiszta ruhakefével jól lekeféljük.

Málna- és ribizlifoltok eltávolítása

A málna- és ribizlifoltos anyagokat citromlével kezeljük, majd meleg szappanos oldatban kimossuk.

Pecsétpárna okozta foltok eltávolítása

A pecsétpárna okozta foltokat citromlével bespriccelve és sóval beszórva távolíthatjuk el. Ezután meleg szappanos oldatban kimossuk.

Penészfoltok, elszíneződés eltávolítása

Ha a megsárgult anyagokat néhány órára aludttejbe tesszük, majd a szokásos módon kimossuk, megint fehérek lesznek. A fehér alsónemű újra hófehér lesz, ha egy felszeletelt citrom héjával együtt mossuk ki.

Porfoltok eltávolítása

A sötét anyagokról ecetes és vizes oldattal könnyen kikefélhető a porfolt. 

Ragasztófoltok eltávolítása

A vízben oldódó, friss ragasztókat legjobb nedves szivaccsal eltávolítani. A többi ragasztófoltot többször acetonnal vagy foltbenzinnel kezeljük (kivéve a műszálas anyagokat!). Ezután a szokásos módon kimossuk.

Rágógumifoltok eltávolítása

A rágógumifoltok kevés benzollal vagy foltbenzinnel is eltávolíthatók. A visszamaradó zsírfoltokat kevés burgonyaliszttel vagy szalmiákos vízzel kezeljük. Ha a rágógumifoltos anyagokat egy műanyag zacskóban betesszük a mélyhűtőbe, a rágógumi kb. fél óra múlva könnyedén ledörzsölhető.

Rozsdafoltok eltávolítása

A rozsdafoltos helyekre citromlét csepegtetünk, majd a textíliát meleg szappanos vízben kimossuk.

Rúzsfoltok eltávolítása

A rúzsfoltokat először glicerinnel bekenjük, majd kimossuk és alkohollal kezeljük.                              Mosható fehérneműből.  mosószer, víz, hypó keverékével átmosni.                                                                  Bőrről vagy nem mosható ruhaneműről, paraffinolaj, benzin vagy zsírfolttisztítóval kezelni.

Tejfoltok eltávolítása

A tejfolt eltávolítható a kényes anyagokról, ha kevés glicerinnel bedörzsöljük, majd langyos vízzel felitatjuk.

Vérfoltok eltávolítása

A friss vérfoltokat hideg vízzel azonnal ki kell mosni, hogy a vér ne száradjon be az anyagba. A vízbe tehetünk sót is.

Vörösborfoltok eltávolítása

Szükséges: só vagy ásványvíz, szappanos oldat, citromlé, törlőrongy. A vörösborfoltokat azonnal beszórjuk bőségesen főzősóval vagy ásványvízzel benedvesítjük (többször a foltra spriccelünk és felitatjuk). Ezután citromlével csepegtessük be a foltokat, később pedig a szokásos mosószerrel mossuk ki. (Fehér anyagoknál használjunk hypót.)

Zsírfoltok eltávolítása kötött ruhából

A zsírfoltok eltűnnek a kötött holmiból, ha ezeket a helyeket többször szénsavas ásványvízzel bespricceljük és nedvszívó ronggyal felitatjuk.

Zsír- és olajfoltok eltávolítása

A friss zsírfoltokat többnyire reszelt szabókrétával vagy burgonyakeményítővel szórjuk be, pár órát rajta hagyjuk, majd kikeféljük. A régi zsírfoltokat benzinnel távolíthatjuk el.    Vigyázzunk, mert tűzveszélyes! Elkerülhetjük, hogy a folt körül szennyes keret keletkezzen, ha a foltot a tisztítás után rögtön beszórjuk burgonyakeményítővel. Ha megszáradt, kikeféljük.          

Bársony ápolása

A port sós vízbe mártott kefével lehet a legegyszerűbben eltüntetni a bársonyról.

Finom anyagok egyszerű varrása

A finom anyagokat könnyen varrhatjuk, anélkül, hogy összegyűrődnének, ha egy darab vékony papírt teszünk alájuk és azzal együtt varrjuk. 

Függönyök szárítása és mosása

A szintetikus anyagú függönyöket a legjobb nedvesen rögtön a karnisra akasztani, így nem gyűrődnek meg.

Gőzölgő vasaló nélküli vasalás

Gőzölgő vasaló nélkül is könnyen és egyszerűen vasalhatunk olyan vasalódeszkán, amelyre forró vízzel benedvesített frottírkendőt erősítünk alulról egy biztosítótűvel.

Harisnyák és harisnyanadrágok egyszerű mosása

Harisnyákat és harisnyanadrágokat is moshatunk mosógépben szálhúzódás nélkül, ha fehér rongyzsákban kerülnek a mosógépbe. 

Kárpitozott bútorok ápolása

A kárpitozott bútorokat úgy portalanítjuk, ha szalmiákos-vizes ronggyal ledörzsöljük.                        Benyomódásokat úgy távolítjuk el a kárpitozott bútorokról, hogy az érintett helyeket rövid ideig forró vizes szivaccsal benedvesítjük, majd kikeféljük.                        

Könyvek vászonborítójának tisztítása

A könyvek vászonkötését fehér radírgumival lehet a legjobban tisztítani. 

Monogramok és csipkék, a vasalás megkönnyítése

Ha a vasalódeszkára frottírkendőt teszünk, s a monogramos, csipkés stb. anyagokat hátoldalukon vasaljuk, akkor a monogramok és csipkék rendkívül szépek lesznek.

Nyakkendők egyszerű vasalása

Ha a nyakkendőbe vasalás előtt egy kartonból kivágott sablont csúsztatunk, nem nyomjuk át az éleket. 

Az összehúzódás megelőzése mosáskor

Ha mosás előtt kígyószerűen cérnát húzunk át a gyapjúholmi kényes pontjain, pl. egy kámzsanyakú pulóver nyakán, akkor nem nyúlik ki. 

Selyem egyszerű mosása, vasalása

A nagyon kényes selymet legjobb foltbenzinben mosni. Így a fodrok és a redők nem károsodnak (a mosást végezzük szabadban). A benzin tűzveszélyes!

Vasalni való nedvesen tartása és nedvesítése

Ha a vasaláshoz szükséges nedvességű ruhát, amit csak később tudunk kivasalni, nedves frottírtörülközővel letakarjuk, megőrzi nedvességét. 

Tinta

Egyszerű hígítása

Ha a tinta besűrűsödik, alkohollal vagy ecettel hígítható.

Törölköző
Akasztó varrása törülközőre és mosdókesztyűre

A törülközőket egyenletesen használjuk, ha alul és felül egy-egy akasztót varrunk rájuk.

Tubusok

Egyszerű kinyitása

A tubustető könnyen kinyitható, ha rövid ideig forró víz alá tartjuk.

Tűzhely

Főzőlapok tisztítása

A főzőlapokat ecettel vagy citromlével dörzsölve tisztítjuk, majd néhány csepp olajjal kifényesítjük.







Forrás:

HÁZI PRAKTIKÁK, FORTÉLYOK JÓL BEVÁLT HÁZISZEREK,

PRAKTIKUS TIPPEKHÁZTARTÁSI KÉZIKÖNYV

Javította

Schuck Antalné

Budapest

1996. december

https://users.atw.hu/szakacskonyvem/haztartasijotanacsok.htm#_H%C3%81ZTART%C3%81S




Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el